Tarihçe

İZMİR ATATÜRK İL HALK KÜTÜPHANESİNİN TARİHÇESİ

Kütüphanemizin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Osmanlının süregelen vakıf geleneği gereği Hisar Camii altında açılmıştır ve adı Hisar Camii Şerif Kütüphanesidir. 1775 yılında Ahmet adlı bir hayırsever tarafından vakıf olarak kurulmuştur. Vakıflar İdaresine bağlı kütüphanelerin 1925 yılında “Tekke ve zaviye ve Türbelerin Şeddine, Türbedarlıkların Bir Takım Unvanların Men ve ilgasına” dair Kanun gereği, Milli Eğitim Bakanlığına geçmesi üzerine Hisar Camii Kütüphanesi İzmir’deki diğer vakıf kütüphaneleri ile bir araya getirilerek Salepçioğlu Camii’nde “Hisar Umumi Kütüphanesi” adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Daha sonra 1934 yılında yer yetersizliği nedeniyle Halkevi binasına, 1942 yılında ise Okullar Müzesinin iki salonuna taşınmıştır.
1948 yılında, Kemeraltı Camiinde faaliyette bulunan ve Salepçizade Ahmet Efendi’nin kurmuş olduğu “Salepçioğlu Vakıf Kütüphanesi’nin de Milli Eğitim Bakanlığına devredilmesiyle Hisar Umumi Kütüphanesiyle birleştirilerek, Hisar-Salepçioğlu Kütüphanesi adını almış ve 1952 yılına kadar bu adla hizmet vermiştir.
1952 yılında Atatürk Müzesi binasının alt katına taşınınca adı Atatürk Kütüphanesi olarak değiştirilmiştir.
1957 de adı “Atatürk Umumi Kütüphanesi” olmuş, 1946 yılından başlayarak Baş memurlukla yönetilen kütüphane 22.2.1957 yılında Müdürlük haline gelmiştir. Müze yönetimi müzenin daha iyi geliştirilebileceği düşüncesi ile Milli Eğitim Bakanlığının teklifi üzerine Atatürk Umumi Kütüphanesi yönetimi ile 5 Ekim 1962 tarihli anlaşmayla birleşmişlerdir.
1962 Kasımından itibaren kütüphanenin adı Bakanlıkça “Atatürk İl Halk Kütüphanesi ve İzmir Şehri Atatürk Müzesi Müdürlüğü” olmuştur. Atatürk İl Halk Kütüphanesi 1973 yılında Mithatpaşa Caddesindeki şu anda hizmet verdiği kendi binasına taşınmıştır.
1957 yılından itibaren hızla gelişmeye başlayan kütüphane, Batının en iyi kütüphanelerinde ancak rastlanabilen sürekli kültürel ve sosyal hizmetlerle modern halk kütüphaneciliği hizmetine yenlikler getirmesiyle tanınmaktadır. Aşağıda görülen fotoğraflar o dönemin Klasik Batı ve Türk Müziği konserlerinden bir görünümdür.

Kütüphanemiz, 2002 yılında uygulanan PULMAN Pojesiyle tanışmıştır. AB’ye üye ve aday olan 11 ülkenin kütüphaneler arasında bu projeye katılmaya, Ankara Adnan Ötüken ve İstanbul Orhan Kemal İl Halk Kütüphaneleri ile birlikte hak kazanmıştır. Bunun sonucu olarak bazı personelimiz sırasıyla Yunanistan, Finlandiya ve Fransa’ya giderek kısa süre eğitim almışlardır. Kütüphane bu proje kapsamında -teknolojik olanakların sağlanmasıyla- çağdaş bir hizmet vermeye başlamış; bu kapsamda bünyesinde internet hizmeti veren ilk kütüphane olma özelliğini kazanmıştır.

Kütüphanemiz aralık 2009 itibariyle Balkan Ülkeleri Kütüphaneler Birliği (Balkan Libraries Union) üyesi olmuştur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s